Geocaching v Malé Úpě

Jste zapáleným geocacherem? Nebo vás tato hra zatím jen láká, ale doposud jste neměli příležitost si ji vyzkoušet? Ať tak či tak, SKiMU je to pravé místo, kde můžete dobrodružství při hledání „kešek“ zažít na vlastní kůži.

Nově jsme pro vás na území Malé Úpy umístili zbrusu novou sérii 9 „kešek“. Buďte mezi prvními, kdo je objeví! Kešky jsou záměrně umístěny na méně známých místech v okolí Malé Úpy, které však určitě stojí za navštívení. A proto je Geocaching ten nejlepší způsob, jak návštěvníkům Malé Úpy tato úžasná místa ukázat. V popisu každé keše se dozvíte zajímavosti o místě, odkazy na související webové stránky, fotografie okolí, velikost, obtížnost umístění a terénu, nápovědu a další potřebné informace.

Pokud někdo navštíví všech 9 keší, bude moci najít i bonusovou keš, která bývá často nabídnuta na zakončení celé série jako bonbónek. K ní se dostanete po vyřešení zadané úlohy. Potřebné indície, které naleznete v jednotlivých krabičkách, dosadíte do vzorce a tím získáte finální souřadnice hledaného pokladu.

Série se nyní dokončuje, plně funkční bude od jara 2017.

Geocaching v Česku

Geocaching je v Česku, v poměru k ostatním zemím, velice oblíbenou zájmovou činností. Chození na procházky je nuda, pokud nemáte nějaký pořádný cíl. A tím cílem by mohl být poklad! Jak nejlépe dostat celou rodinu ven na výlet, když je krásně? Najděte si na mapě nejbližší poklady a vyražte za dobrodružstvím třeba jako hledači pokladů, nebo jako piráti a nebo jako průzkumníci.

Hledaným pokladem je schránka, keška, ve které jsou uloženy různé věci. Základními věcmi jsou: pravidla pro náhodné nálezce, návštěvní lístek (logbook) a předměty na výměnu. Do logbooku se zapisují ti, kteří schránku objevili. Určitě musíte uvést svou přezdívku, datum objevu, krátkou informaci o nálezech a sluší se připojit i poděkování zakladateli kešky. Ze schránky si můžete vzít jakoukoli věc, kterou si chcete nechat na památku, ale slušností je nahradit tuto věc nějakou jinou věcí ve stejné nebo vyšší hodnotě.

Kde hledat

Kešky bývají ukryté na místech, která jsou něčím zajímavá. Na webových stránkách geocaching.com najdete ke každé schránce i malou historii, která odhaluje proč bylo místo vybráno a co zajímavého můžete v okolí najít. Kešky nemusí být nutně schované někde v lese, nebo na louce, najít je můžete i ve městě, schované pod lavičkou, u lampy nebo třeba pod billboardem. Běžní lidé kešky nesmí vidět, a proto jsou schovky velmi důmyslné. Musíte si také dávat pozor, když kešku vracíte, protože vás nikdo nesmí vidět!

Ještě než začnete, tak si přečtěte krátké shrnutí všech pravidel.

Typy kešek

Tradiční keška Tradiční keška je fyzickou schránkou, jejímž základním rysem je, že se nachází přímo na místě, udaném souřadnicemi v záhlaví zadání.
Multi-keška Multi-keška obsahuje návod/výpočet k nalezení další kešky či mezizastávky a druhá keška/mezizastávka má návod/výpočet, jak najít třetí a tak dále.
Mystery keška U Mystery kešky nejsou udány souřadnice a geocacher je musí získat nějakým výpočtem, vyluštěním šifry, hádanky, vyhledáním v pramenech, zjištěním souřadnic v jiné keši či keších nebo jinak.
Letterbox Letterbox je forma hledání s částečným použitím stop místo souřadnic (tj. část dle popisu cesty či fotografií, část dle souřadnic). Někdy ukrývá schránka souřadnice a navíc je rozdělena na dopis a geocache.
Whereigo Wherigo užívá pro část lovu či celý lov objekty, které se nachází přímo v terénu. Geocacher se na trase dozvídá, co bude dále. Hledání je ukončeno klasickou fyzickou keškou.
Event keš Event jsou setkání geocacherů, která se později archivují. Slouží ke seznamování geocacherů, výměně zkušeností a předmětů ze schránek.
Mega-event Mega-Event keš je obdoba běžného eventu, ale zpravidla nadnárodního či dokonce celosvětového rozsahu. Eventu se musí zúčastnit alespoň 500 a více geocacherů.
CITO Event CITO event je setkání, na kterém se geocacheři snaží vyčistit vymezené území od odpadků a nepořádku, který v přírodě zanechali lidé.
Earthcache Earthcache je zvláštní typ virtuální cache, která se zakládá v místech s geologickou či jinou zajímavostí a úkolem návštěvníka není najít fyzickou schránku, ale dojít na dané místo a zjistit si pár informací.
Virtual keška Virtuální keška není skutečná schovaná schránka. V tomto případě musíte zjištit něco (např. jména na pamětní desce apod.) na zadaných souřadnicích a následně to odeslat autorovi kešky pro uznání logu.
Webcam keška Webcam keška je druh virtuální kešky. Na místě kešky je webkamera, před kterou se postavíte a zavoláte svému partnerovi u počítače. Ten vás vyfotí a svojí fotku pak pošlete na web a zapíšete tak svojí návštěvu.

Via Wikipedia

 

Partneři SKiMU:

Přihlášení k odběru novinek

Poskytnutím své e-mailové adresy dáváte souhlas s jejím využitím k marketingovým účelům.