Jaký byl váš zážitek ve SKiMU?
Ohodnoťte areál

DEN 1.

START v Malé Úpě, 1.050 m n.m.

Malá Úpa je malebná vesnička, která jistě stojí za navštívení. Z Malé Úpy se můžete vydat do všech stran a vždy se vám tam bude líbit. Louky zdobí krásné tradiční chalupy a celkově má vesnička romantickou atmosféru. Ale to je jiný příběh. Nyní se věnujme „Přechodu Krkonoš“. Malou Úpu můžete zvolit jako start nebo cíl. Aby se jednalo o přechod vrcholů Krkonoš, začnete hned tím největším – Sněžkou. Můžete si vybrat hned několik tras. Mezi tu nejkrásnější, kde vás čeká neodolatelně fotogenické panorama se Sněžkou je přes Tabuli – o trochu delší, ale o to krásnější cesta. (Modře značená, tzv. Hřebenovka)

Z Tabule už jen kousek na Jelenku, kde se můžete občerstvit lahodným Trautenberkem vařeným přímo v Malé Úpě.

Jako správný turista jistě máte sváču v batůžku, ale krkonošská kuchyně není taky k zahození. Další možné občerstvení je na Sněžce, ale nepočítejte s velkým gastro zážitkem.

Z Jelenky už je to – co by kamenem dohodil na Sněžku. I tak máte k výběru více cest. Obě vedou nahoru a je asi jedno, kterou vyberete. Po zelené je to delší.

Sněžka, 1.603 m n.m.

Nejvyšší hora České republiky může v létě a o některých víkendech připomínat Václavské náměstí. To víte, všichni tam chtějí.. i přes velký nápor turistů si jistě užijtete krásné výhledy do Obřího dolu a na polskou stranu, kde jsou Krkonoše úplně jiné. Nezapomeňte povinnou vrcholovou fotografii a rychle pryč.

Směr Luční bouda 1.410 m n.m.

Je to trochu dál, ale zastavení stojí za to. Restaurace je velká a jistě o místo nebude nouze. Na Luční boudě můžete ochutnat pivo, které si sami vaří, skvělé domácí pečivo – rohlíky a skvělé koláče, nebo tradiční krkonošskou kuchyni. Ta určitě přijde vhod, pokud se zastavujete po prvé na občerstvení.

Nezapomeňte si koupit rohlík s sebou. 

S plnými bříšky se můžete vydat dál..

Směr Špindlerovka a neodolatelný Wielki a Maly Staw.

Zde začínají Krkonoše téměř bez turistů. Většina výletníků vyráží na Sněžku a dolů. Proto se vám naskytnou Krkonoše v plné své kráse a klidu právě tímto směrem. Od Luční boudy se vydejte po žluté a dále po červené na Polední kameny.

Až budete na příště plánovat výlet do Krkonoš, určitě vyzkoušejte i polskou stranu Krkonoš. Nabízí také své krásy a nevšednosti. Ikdyž to jsou Krkonoše, nečekejte stejné hory.

Z Poledních kamenů po červené „Česko-polského přátelství“ dojdete až na Špindlerovku.

Nyní je čas najít si nocleh.

Míst je nespočet. Někdy stačí navštívit první boudu a někdy budete muset trošku hledat. Ale místo určitě najdete. Rezervace na Špindlerově boudě, Erlebachově nebo na Vojenské zotavovně Šišák je také varianta. Záleží jak moc velký komfort hledáte.

DEN 2. DEN 2. DEN 2.

DEN 2.

Načerpaní síly můžete vyrazit.

Čekají vás Dívčí kameny, Mužské kameny a krásný výhled na Sněžné jámy.

Druhý den bude s občerstvením na štíru, proto je lepší se zásobit svačinkou na ubytovacím zařízení.

Směr Harrachov už je skoro na dosah. Stále po červené „Hřebenovce“ dojdete na rozcestí, kde odbočíte k Vosecké boudě a dále na Mumlavské vodopády. Celý výlet můžete zakončit ve Ski Muzeu v Harrachově.

Na konci přechodu můžete sečíst kilometry, kterých bude asi 40km.

 

Důležité vědět:

- Celý přechod půjdete v KRNAPu, kde není povolené nocování, stanování a rozdělávání ohně. Každého turisty, který dodržuje pravidla si moc vážíme.

- Ubytování v půli cesty najdete téměř vždy. Pokud by nebylo místo nahoře, tak ve Špindlerově mlýně určitě. Ráno se pak na vrcholky můžete dostat pravidelnou autobusovou linkou.

- Druhá půlka přechodu nemá po cestě téměř žádné občerstvení. Jediné možné je Labská bouda, ale musí se odbočit. Labská bouda ale prochází rekonstrukcí, proto je důležité ověřit si otevírací dobu.