15.03°C
0 cm

DOVOLENÁ
S DĚTMI

Otevřeno od 08:30 do 16:00
počet vleků 9 / žádná sjezdovka v provozu
rodiny-s-detmi-1-large.jpeg

Rodiny s dětmi

Malá Úpa je v zimě ski areálem a v létě cyklistickým a turistickým rájem vhodným zejména pro rodiny s dětmi. Romantická tradiční vesnička na hranicích s Polskem je snadno přístupná autem i autobusovou dopravou. Rozkvetlé louky, rozsáhlé lesy přímo lákají k turistickým procházkám. A je co objevovat!

V Krakonošově království se vyřádí malé i větší děti - pro nejmenší je připravena Pohádková stezka, dětská hřiště a divadla, starší mají k dispozici venkovní i vnitřní sportovní hřiště, nedaleký aqua park nebo westernové městečko v Polsku.

Pohádková stezka

Pohádková stezka

Skvělý nápad, jak si užít národní park, vidět krásnou přírodu a vystoupat nějaký ten kopec i s dětmi, které to bude bavit. Zní to jako pohádka? Však vás zveme na naši Pohádkovou stezku! Začněte u Infocentra v Horní Malé Úpě, kde si za drobný peníz koupíte knížečku. Knížka funguje po celou dobu trasy jako mapa a zároveň jako poznámkový blok, do kterého děti obkreslují plastické ornamenty z každého zastavení. Cesta se skládá z deseti pohádkových stanovišť inspirované paní spisovatelkou Marií Kubátovou.

Pokud vaše knížka bude obsahovat všechny ornamenty, získáte jako odměnu Maloúpský groš na památku. Trasa je dlouhá asi 17 km, můžete si tedy síly rozložit na několik dní. Průměrně ji návštěvníci s dětmi zdolají za tři dny. 

Otevírací doba Infocentra na stránkách obce, více o stezce a ukázky pohádek naleznete na www.pohadkova-stezka.cz.

Vláček Úpáček

Vláček Úpáček

Vyzkoušejte odpočinkovou jízdu turistickým vyhlídkovým vláčkem po krásách pohádkové Malé Úpy. Úpáček vyjíždí vždy ze Spáleného Mlýna a pokračuje směrem ke Kostelu a pokračuje na Pomezní boudy, odkud se vrací do Spáleného Mlýna. Nastoupit i vystoupit lze na kterékoli vyznačené zastávce. Vláček neslouží jen pro zpestření rodinných výletů, je možné domluvit i speciální jízdu pro mateřské školy, školní výlety či akce pro starší obyvatele.

Jízdní řád a aktuální polohu vláčku Úpáčku najdete na www.vlacek-upa.cz.

Farmářské stezky

Farmářské stezky

Výlet za farmářskými zvířaty

Bouda Malá Úpa obnovila chov dobytka, který byl na Malé Úpě již v roce 1609. Jednalo se o velká stáda až o tisíci kusů dobytka. V Malé Úpě můžete navštívit ohradu s kravičkami Highland Cattle – skotským náhorním skotem a ovečkami Suffolk. Berani tohoto plemena mohou mít až 130 kg, to už je pořádná ovce! Mějte, prosíme, na paměti, že krmení zvířat je zakázáno. Můžete ale požádat majitele, který vám rád poskytne podrobnější výklad a návštěvu ohrady.

Hořcová stezka

Jednoduchá stezka vhodná po cyklisty nebo rodiny s kočárky. Stezka je pojmenována podle vzácné rostliny, která se vyskytuje jen na dvou místech v Krkonoších – Hořeček mnohotvárný český. Stezka začíná na Pomezních Boudách, vede přes Rennerovy Boudy, kolem kostela sv. Petra a Pavla a končí u Spáleného mlýna. 

Stezka korunami stromů Krkonoše Vyhlídka Modré Kameny Rozhledna Eliška u tvrze Stachelberg

Rozhledny

Stezka korunami stromů

Stezka se nachází v srdci majestátních lesů Krkonošského národního parku. Ukáže vám, v čem je příroda Krkonoš jedinečná. Poznáte krásné lesy doslova od kořenů až po jejich koruny. Stanete se součástí lesního života a poznáte řadu živočichů i rostlin, které jinde nenajdete. Více informací na www.stezkakrkonose.cz.

Rozhledna na Černé hoře

Na rozhlednu na Černé hoře se můžete vydat pěšky nebo využít kabinkovou lanovku, která vede z Janských Lázní. Na vrcholu rozhledny najdete dalekohled a také kameru ČT zajišťující přímý přenos z českých hor. Z vyhlídkové plošiny ve výšce 21 metrů uvidíte po vystoupání 106 schodů vrcholy Krkonoš, Podkrkonoší, Orlické hory a Jizerské hory. V červenci a srpnu je otevřeno denně od 10.15 do 17.00 a za vstupné zaplatíte 10 Kč. Provoz Lanovky na Černou horu.

Vyhlídka Modré kameny

Na Modré kameny se můžete dostat několika způsoby, z Černé hory po cestě přes Pardubické boudy nebo z Janských lázní po modré a následně po žluté stezce. Vyhlídka je pouze přírodní, tedy bez schodů. Nahoru vylezete snadno po skále nebo pomocí lana.

Rozhledna Hnědý vrch

Na stejnojmenné hoře stojí rozhledna, je ze dřeva a oceli a má tři vyhlídkové plošiny. Na tu nejvyšší, která je krytá, musíte vystoupat po 138 schodech. Odměnou vám pak bude výhled z nejvyšší rozhledny v Krkonoších na hlavní krkonošský hřeben. Stavba architekta Michala Rosy vyniká nejen výškou, ale i zvláštním půdorysem, kdy nestojí na čtyřech, ale na šesti opěrných sloupech z hrubě otesaných kmenů. Vstup je zdarma, a nahoru se dostanete od června do října v době provozu lanovky, od 9.00 do 16.00.

Vzdálenější rozhledny

Dále můžete navštívit rozhlednu ELIŠKA, která se nachází v blízkosti Stachelbergu a tyčí se do výšky 24,5 m. Více informací zde.

Krásným výhledem na panorama Krkonoš vás odmění i rozhledna ŠIBENÍK v Trutnově. Víc informací zde.

Chata Borůvka s divadly pro děti

Chata Borůvka s divadly pro děti

Přibližně 4 km od Spáleného Mlýna stojí chata Borůvka. Na Borůvce si můžete dát báječné borůvkové lívance a všelijaké jiné dobroty. Majitelé chovají stádo oveček, které po domluvě můžete trochu přikrmit suchým pečivem. Na Borůvce se v letních měsících pořádá nejedno divadelní představení.

Výlety do Polska

Výlety do Polska

Malá Úpa leží na hranici s Polskem a proto by byla škoda malebné příhraničí vynechat. Připravili jsme pro vás několik tipů, kam se vypravit – od aqua parku přes westernové městečko po tipy na dobré jídlo – inspirujte se na stránce Výlety do Polska.

Herní krajina PECKA

Herní krajina PECKA

V nedaleké Velké Úpě - na Portáškách vyrostla Herní krajina PECKA, která přímo vybízí k návštěvě rodiny s dětmi.

Herní krajina PECKA je otevřená všem výletníkům, dobrodruhům, poutníkům a potulkářům, kteří chtějí vyrazit za rodinným dobrodružstvím. Na louce a v lese ožívá obří krkonošská zvířena - mloci, rys, jelen a zmije. Všechny obří sochy mají nějakou funkci, kterou musíte prozkoumat. Na cestu se vybavte dřevěnou peckou, která vám s prozkoumáním pomůže. Z Pecky dolů se můžete vydat na koloběžce, která je k zapůjčení na horní stanici lanové dráhy. 

Více informací ZDE

Kam dál?

Aktuálně z areálu

Aktuálně z areálu

Aktuální informace a upozornění z Malé Úpy.

Webkamery

Webkamery

Mrkni, jak je v Malé Úpě a přijeď!

Ubytování v Malé Úpě

Ubytování v Malé Úpě

Horská vesnička Malá Úpa nabízí mnoho různých typů ubytování

Kavárna

Kavárna

Místo, kde se spojí všechny vaše smysly!

Centrum Hořec

Centrum Hořec

Kafe, kino.. a kompletní služby pro návštěvníky Malé Úpy.

Půjčovna elektrokol

Půjčovna elektrokol

Zpříjemněte si horské vyjížďky moderními elektrokoly, která jedou kopec nekopec!

Cyklistika a cyklobusy

Cyklistika a cyklobusy

Cyklisté jsou v Malé Úpě vítání! Inspirujte se trasami pro kola a elektrokola.

Dovolená s dětmi

Dovolená s dětmi

Malá Úpa je rájem pro rodiny s dětmi. Co u nás zažijete?

Parkoviště

Parkoviště

Informace k parkování v Malé Úpě. Denní parkování za 150 Kč.