14.6°C
0 cm

MALOÚPSKÉ
TISÍCOVKY

Otevřeno od 08:30 do 16:00
počet vleků 9 / žádná sjezdovka v provozu

Maloúpské tisícovky

Dáváte přednost klidu, krásným výhledům a výletům bez davu lidí? Sněžka je sice nejvyšší, je krásná, ale… ale těch lidí. Objevte krásy Krkonošského národního parku a krásu nejvyšší hory Sněžky z jiného úhlu. Zdolejte Maloúpské tisícovky.

Vynecháváme tedy z popisu Sněžku, která také mezi tisícovky patří, a zveme vás k túrám na další z hor:

Svorová hora

Mezi zajímavosti této hory patří, že vydáte-li se na polskou stranu, můžete najít české granáty.

Tabule

Nahoru se můžete vydat z Kowar tzv. Tabákovou stezkou, kudy chodili pašeráci v první polovině 19. století.

Čelo

Z Tabule se vydejte po modré značce a po 1,5 km dorazíte do cíle. Při jednom výletu tak můžete zdolat dva vrcholy najednou.

Lysečinská hora

Za krásného počasí Lysečinská hora nabízí krásné výhledy na Broumovský výběžek s Vraními horami, Góry Walbrzyšské, Bor a Hejšovinu a vzdálený hřeben Orlických hor.

Kraví hora

Jen kilometr od Horní Malé Úpy (U Kostela) na vás čeká kruhový výhled do kraje z odlesněného vršku Kraví hory. Hlavní turistické trasy sem nevedou, budete muset po vrstevnicových lesních cestách. Proto si tady užijete opravdový klid hor.

Pěnkavčí vrch

Z Portášových Bud sem dojdete pohodlně po žluté značce přes Růžohorky, a můžete pokračovat po hřebeni až na Sněžku. V opačném směru dojdete až na soutok Úp. Opravdovou romantiku si užijete při stoupání po Pěnkavčí cestě, pokud půjdete ze Spáleného Mlýna. Je pořádně strmá, zato nabízí nádherné výhledy do údolí Messnerova potoka, Lvího dolu a na luční enklávu Šímovy chalupy se souborem chráněné lidové architektury. Na Pěnkaváku, jak mu tady říkají místní, díky jeho prudkým svahům a odlehlé poloze nepotkáte celé dny živou duši, a tak při hledání značkovacího sloupku budete mít klid na to, prohlédnout si kamennou mohylu, která označuje vrchol hory.

Jelení hora

Jelení hora je nejhůře dostupnou maloúpskou tisícovkou, pokud byste se na ni přeci jen chtěli vydat, čekají vás strmé svahy.

Haida

Možná ze své zimní dovolené znáte stejnojmennou běžkařskou trasu, která vede okolo Vřesového vrchu. Turistické cesty tudy vedeny nejsou, proto se sem nejlépe dostanete od silnice II/252 od Žacléřských Bud. Na severním svahu pátrejte po pramenu sv. Vojtěcha, kde vyvěrá radioaktivní voda. Najdete pod ním dokonce radonovou vanu.

Dlouhý hřeben

Od Cestníku projdete k vrcholu prudkou kamenitou cestou, po překonání vedlejšího vrcholu uhněte doleva na travnatý chodník. Dříve odlesněný hřeben zarůstá, přesto se vám naskytnou nádherné výhledy na Malou Úpu a ostatní tisícové vrcholy.

Kam dál?

Aktuálně z areálu

Aktuálně z areálu

Aktuální informace a upozornění z Malé Úpy.

Webkamery

Webkamery

Mrkni, jak je v Malé Úpě a přijeď!

Ubytování v Malé Úpě

Ubytování v Malé Úpě

Horská vesnička Malá Úpa nabízí mnoho různých typů ubytování

Kavárna

Kavárna

Místo, kde se spojí všechny vaše smysly!

Centrum Hořec

Centrum Hořec

Kafe, kino.. a kompletní služby pro návštěvníky Malé Úpy.

Půjčovna elektrokol

Půjčovna elektrokol

Zpříjemněte si horské vyjížďky moderními elektrokoly, která jedou kopec nekopec!

Cyklistika a cyklobusy

Cyklistika a cyklobusy

Cyklisté jsou v Malé Úpě vítání! Inspirujte se trasami pro kola a elektrokola.

Dovolená s dětmi

Dovolená s dětmi

Malá Úpa je rájem pro rodiny s dětmi. Co u nás zažijete?

Parkoviště

Parkoviště

Informace k parkování v Malé Úpě. Denní parkování za 150 Kč.